sl en
d
h
m
s

Joshua Citarella

Izberi si prihodnost

2020, lepljivi arhivski pigmentni tisk

Izberi si prihodnost (Choose Your Future) iz trikotne mreže možnosti, temelječih na nišnih memetičnih političnih ideologijah.

e-deologije

2021, poliester

Internetni slengizem e-deologija opiše pretirano uporabo predpon in pripon za ustvarjanje kompleksnih ideoloških oznak. Te hiperspecifične kategorije v kaotični krajini spletne politike služijo kot oblika poigravanja z identiteto in nišnega osebnega znamčenja. E-deologije so pogosto formalizirane z deklarativno objavo v slogu bloga in ustvarjanjem posebne zastave. Te zastave ljudje navadno obešajo v sobah kot plakate najljubše skupine ali filma. V ISKRI DELTI so izobešene kot ob uradnih slovesnostih, na katerih se predstavniki sestanejo, da bi razpravljali o nujnih trenutnih zadevah. Tako kot so se mladi radikalci prejšnjih obdobij zbirali na vogalih ulic ali v pivnicah, se današnja mladina zbira v njihovih spletnih ustreznicah in s seboj prinaša vse posebnosti web kulture 2.0.


Zastave, kot so razstavljene v avli stolpnice ISKRA DELTA (od leve proti desni):

  • Monarho-sindikalizem
    Leta 1922 je začela izhajati monarho-sindikalistična revija A Revolucao, trobilo Francisca Preta, ki naj bi pomagala zagnati integralistične sindikate. A Revolucao se je zavzemal za zavezništvo med kraljevino in tradicionalnim katoliškim proletariatom v boju proti buržoaznemu kapitalističnemu razredu. Ta zgodnji eksperiment je tlakoval pot nacionalnemu sindikalizmu, fašističnemu gibanju, ki je nato vzklilo sredi 30. let 20 stoletja.
  • Levi egoistični transhumanizem
    Ta ideologija si prizadeva z znanostjo in tehnologijo izboljšati in emancipirati posameznika. Več levo usmerjenih strokovnjakov sem prosil za razlago rdečega simbola na sredini, vendar dokončnega odgovora nisem dobil (v glavnem ugibajo, da gre za tako ali drugačno različico obrtniškega sindikata). Najverjetneje gre za personaliziran znak, sestavljen iz različnih slikovnih izrezkov.
  • Združena Irska
    Zastavo je samostojno generiral bot na twitterju, ki je za izvorno gradivo naključno izbral Združeno kraljestvo in Irsko. Objava je razbesnela irske nacionaliste na spletu in v komentarjih pod njo se je vnela zagrizena elektronska vojna.
  • Nova Evropska unija
    Predlog dizajna za Evropsko unijo po brexitu. Združuje znane elemente trobojnic Francije, Nemčije, Hrvaške, Estonije, Irske, Italije in drugih.
  • Libertarni Monarhizem
    Na prvi pogled nelogična ideologija je našla nepričakovano oporo v pisanju Hansa Hermana Hoppeja, Menciusa Moldbuga in drugih krogov temnega razsvetljenstva na spletu. Ideologija si prizadeva za privatizacijo vseh plati družbe, vključno z državo: »Monarhija je zgolj zasebno lastništvo vlade.« Prihodnost je fevdalizem v oblaku, ki mu vladajo benevolentni diktatorski generalni direktorji.
  • Vzajemni transhumanistični socialnodemokratski distributistični georgizem
    Oznaka opredeljuje visokoetično družbo, v kateri vsaka družinska celica poseduje svoja sredstva za preživetje in je upravičena do celotne vrednosti tega, kar proizvede. Zasebna kmetijska zemljišča odmerja država. Družine so pretežno samozadostne in niso odvisne od trga za nabavo dobrin, ki jih potrebujejo za svojo reprodukcijo. Plus en kup druge spletne navlake.
  • Anarho-primitivistični kalifatizem
    Izraz zaznamuje dve različni gibanji: 1) protiklerikalne boje proti teokratski vladavini, ki jih vodijo kmetje, in 2) hiperbolično različico zanimanja anarhističnega pisca Hakima Beya za primitivizem in islamski sufizem. Osrednje besedilo je šahada: »Ni drugega boga razen Alaha in Mohamed je Alahov poslanec.«
  • Transstraserizem
    Zastava ima začetek v viralni objavi psevdoironične političnoekstremistične transspolne spolne delavke v temi Veksikologija na Redditu. Pozneje so jo posvojili marginalni internetni krogi, splet pa jo pogosto omenja kot primer politične ideologije z dolgim repom.

Joshua Citarella (1987) je umetnik in raziskovalec internetne kulture iz New Yorka. Je avtor del Politigram and the Post-left (2018) in 20 Interviews (2020). Njegovi nedavni samostojni razstavi sta Left Futures (Bas Fisher Invitational, Miami, 2021) in Forward-Facing Politics (Corcoran School of the Arts and Design na Univerzi Georgea Washingtona, D.C., 2019). Njegova dela najdemo v zbirkah muzejev Stedelijk na Nizozemskem in Hood Museum of Art v ZDA.