sl en
d
h
m
s

Diffractions Collective

Konveksnost nasedlih prihodnosti

Kako gibanja, kot so konkurenca, sinergija ali izstop iz različnih modernosti, nosilci refrena 20. stoletja, služijo kot šablone ali zapeljive asimilacije za produktivne vizije prihodnosti? Kako se spekulativne vizije, ki temeljijo na abduktivni logiki, prelevijo v vulgarno ideologijo futurizma in ali je takšen potek res neizogiben? Morajo neizogibno postati poblagovljena postavka, namenjena unovčitvi s ponovnim prilaščanjem, s čimer se napaja zaprti krog kapitalizma kot perpetuum mobile?

Da bi ponazorili, kako se kapital infiltrira v sodobne vizije, lahko modernost dojemamo kot mesto, kjer sam čas postane razumljen kot stava ali pokritje tveganja pred določenimi »opcijami« prihodnosti. Izhajajoč iz finančnega instrumenta opcij se sprašujemo, kako to orodje deluje kot mehanizem za zaklepanje ali odklepanje določenih prostorov možnosti. Finance tako postanejo tekoče in razpršeno bojišče, kjer med sabo tekmujejo prihodnosti. To tekmovanje pa ni več dialektični spektakel, ki teži k zarotniškemu konstruktu absolutnega Enega, ampak kaosmos agonističnih, simbiotskih, komenzalnih ali parazitskih delnih objektov. Razmerje med likvidnostjo na kapitalskih trgih in instrumentom »opcij« predvideva možnost ponovnega premisleka našega razumevanja in pojmovanja strategije.

Špekulacije v tem smislu nasprotujejo zamejevanju kapitala kot oligopolistične ali monopolistične hiperakumulacije v obliki monopoliziranih sredstev ali zaprtega osnovnega kapitala. Zdi se, da sporna demokratizacija financ ponuja sredstva za okrepitev opcije različnih prihodnosti. Te naložbe so lahko anarhične in sindikalistične, družbenoaktivistične ali koristne za zgodovinska gibanja pravičnosti, ki poskušajo poiskati nevralgične točke za izvedbo neuresničenega ali za pripravo relativno novega projekta.

Robert Meister ugotavlja, da bi se »opcija pravičnosti uveljavila z revolucijo, ki bi povzročila dogodek deakumulacije, in sicer nelikvidnost kapitalskih trgov«, ki nastanejo na loku konveksnosti, zlasti z zasegom dogodkov, ki jih je omogočilo in uresničilo izvajanje »optiranja« v pravem trenutku. Globaliziran finančni kapital ima možnost kupiti ali odpreti »opcijo«, ki ponuja sredstva za nasprotovanje in drugačno oblikovanje družbene in gospodarske krajine, ki bi lahko bila neusklajena z maksimo maksimizacije dobička.

Kaj so novi, boljši futurizmi, ki jih ponujajo razpršeni in likvidni “grassroots” naložbeni projekti, kot so decentralizirane avtonomne organizacije za kriptovalute, in kako lahko ti postanejo kritični indeksi za izračun ali varovanje pred družbenim tkivom? Stavite z nami in poželi bomo dobičke, ki se bodo sprostili v nemiru vse bolj prekarnega in turbulentnega sveta.

Diffractions Collective, ki je nastal leta 2013 kot platforma za kritično razpravo o umetnosti in algoritmu, deluje na presečišču umetnosti in filozofije in se posveča zlasti filozofiji tehnologije, dromologiji, vodenju, semiotični ekonomiji in konfliktu. Najprej so dogodke prirejali v galeriji Školská 28 v Pragi, spomladi leta 2016 pa so dejavnosti preselili v galerijo Display z.s. Od takrat je kolektiv postal platforma za sodobno teorijo in prakso, ki mobilizira skupine umetnikov, piscev, koderjev in mislecev v širši srednjeevropski regiji.